15 marca 2011

Innego końca nie będzie?

O fotokastach znowu zrobiło się głośno. Tym razem za sprawą organizatorów Grand Press Photo 2011, ogólnopolskiego konkursu fotografii prasowej, którzy postanowili otworzyć dla nich osobną kategorię. Węsząc tu i tam odkryłam, że to dość popularna tendencja, bo podobną burzę w szklance wody wywołało to samo posunięcie konkursu Newsweeka na newsreportaż w 2009r (kategoria ta nadal funkcjonuje, zainteresowanym polecam zajrzeć tutaj).
Ale może najpierw dla niewtajemniczonych - czym w ogóle jest fotokast?
Jest to forma audiowizualna łącząca fotografie z dźwiękiem a nawet czasem elementami filmu (w związku z tym, fotograf przestaje 'tylko' robić zdjęcia). I jest odpowiedzą na znikanie fotoreportaży z gazet - teraz w tej bardziej atrakcyjnej formie pojawia się w internecie. Czy to dobrze? Stara prawda sprawdza się i tutaj - że wszystko ma swoje zalety i wady i pewnie to jest tak, że dyskutowanie o tym, jest jak dyskutowanie o globalizacji - do niczego nie prowadzi :)
Warto się tej nowej formie przyjrzeć i może nauczyć wykorzystywać.

Z ciekawostek z wielkiego świata fotografii to jeszcze informacja o laureacie 'Nagrody Złotej Spinki' na targach Photokina. A jest nim Michihiro Yamaki, założyciel Sigmy. W uzasadnieniu jury podało: niespotykane połączenie pasji i wytrwałości w bezustannym dążeniu do doskonalenia swoich produktów, wraz ze wspaniałym podejściem do ludzi i otoczenia, którzy są skupieni wokół całego przedsięwzięcia

Brak komentarzy: